Używane domy to duży i niedoceniany segment rynku nieruchomości. Rocznie sprzedaje się ok. 30 000 – 40 000 używanych domów. W najbliższym czasie zainteresowanie ich zakupem nadal będzie rosło. Co ma na to wpływ?

Zainteresowanie zakupem używanych domów rośnie – przyczyny

Zainteresowanie zakupem używanych domów rośnie – to już fakty, nie mity! Na pewno pandemia koronawirusa, pogorszenie koniunktury gospodarczej i ostrożna polityka kredytowa banków, ale nie tylko. Spore znaczenie mają bardzo szybko rosnące koszty budowy nowego domu. W ostatnim czasie wzrosły średnio o około jedną piątą. Należy się spodziewać, że trzyletni wzrost kosztów budowy typowego domu wyniesie ok. 25%. Co istotne wynik ten nie uwzględnia rosnących kosztów zakupu działek.

Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego bloga – w swoim domku!
Wraz z moimi gośćmi dzielę się tam wiedzą z zakresu architektury, budownictwa i sprawnej organizacji życia na co dzień.

Od stycznia ponownie wzrosły wymogi dotyczące energochłonności nowych budynków jednorodzinnych, co będzie skutkowało kolejnym, kilkuprocentowym wzrostem kosztów budowy.  Warto także zwrócić uwagę, że od pewnego czasu państwo pomaga w termomodernizacji starszych budynków jednorodzinnych. Chodzi o program Czyste Powietrze oraz ulgę termomodernizacyjną. 

Dzięki oszczędnościom wynikającym z państwowej pomocy, można po zakupie przeznaczyć więcej pieniędzy np. na poprawę estetyki starszego domu. Obecnie dostępne są projekty i materiały, dzięki którym nawet typowy dom w kształcie kostki sprzed 40 – 50 lat zupełnie zmieni swoje oblicze i będzie przypominał o wiele nowsze budynki. Opłacalność takiej kompleksowej modernizacji zależy m.in. od materiałów zastosowanych w czasie budowy.

Zainteresowanie zakupem używanych domów rośnie – podsumowanie

Przeglądając używane domy na sprzedaż łatwo zauważymy, że ich oferta jest zróżnicowana. Oprócz maksymalnie kilkuletnich budynków, możemy znaleźć również o wiele starsze domy, które pochodzą jeszcze z czasów PRL-u. Takie domy w nieco dłuższej perspektywie także mogą cieszyć się rosnącym zainteresowaniem, ale pod warunkiem dobrej lokalizacji. Na popularność używanych domów w dobrych oraz średnich lokalizacjach prawdopodobnie będzie miało wpływ upowszechnienie pracy zdalnej.

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym zakupie lub sprzedaży nieruchomość, to serdecznie zapraszam Cię do kontaktu!