Umowa otwarta czy na wyłączność – co wybrać? Oto jest pytanie! Przeglądając oferty na różnych portalach pewnie zdarzyło Ci się natrafić na tą samą nieruchomość, która była wystawiona w kilku wariantach cenowych i prezentowana w różny sposób. Możliwe, że nasunęło Ci się wtedy pytanie – ale o co tu w ogóle chodzi? Które ogłoszenie jest prawdziwe? To jest właśnie klasyczny przykład zastosowania umowy otwartej pomiędzy właścicielem a biurem nieruchomości.

Inną formą jest umowa na wyłączność, nazywana też ekskluzywną, gdzie osoba która chce sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość decyduje się na współpracę tylko z jedną agencją. Być może zastanawiasz się teraz, który rodzaj umowy wybrać? Właśnie na tak postawione pytanie znajdziesz odpowiedź w moim dzisiejszym artykule. Dlatego nie przedłużając dłużej zapraszam Cię do jego lektury!

Umowa otwarta czy na wyłączność – definicje

Na początek musimy przyjrzeć się dokładniej, co charakteryzuje te dwie formy współpracy pomiędzy właścicielem a biurem nieruchomości. Oczywiście, aby poznać różnice musimy odwołać się do zapisów, jakie znajdziemy w obydwu umowach. W przypadku wyłączności mamy zapis, że klient akceptuje warunki korzystania z usług danej agencji nieruchomości i równocześnie nie może korzystać z pomocy innych pośredników. Co istotne umowa nie zabrania samodzielnego dokonania transakcji przez właściciela. Trzeba jednak zaznaczyć, że mamy w Polsce orzeczenia sądów przyznające prawo wyłączności agencji, a co za tym idzie wynagrodzenia, jeśli klient zdecydował się na taką formę współpracy.

“Umowy na wyłączność są powszechną formą współpracy na bardziej świadomych i rozwiniętych rynkach nieruchomości. Polska dopiero pretenduje do tego grona i osobiście uważam, że jest to bardzo dobry kierunek zmian!”

W drugim przypadku właściciel nieruchomości decyduje się na zastosowanie umowy otwartej, którą może podpisać z wieloma agencjami. W efekcie mamy do czynienia z sytuacją, jak wyżej wspomnianą we wstępie. Wtedy często wkrada się chaos w działaniach promocyjnych i następuje szum informacyjny, a klient poszukujący nieruchomości czuje się zdezorientowany. Jednak mimo to, wiele osób w dalszym ciągu decyduje się na zawarcie umowy otwartej, która nie pozwala na zbudowanie odpowiednich relacji i zaufania, które są tak potrzebne na rynku nieruchomości.

Który model współpracy realizujemy w Prezentujemy Nieruchomości?

W naszej agencji nieruchomości –  Prezentujemy Nieruchomości działamy wyłącznie w oparciu o umowy ekskluzywne. Pozwala nam to na budowanie wartościowych relacji z naszymi Klientami, aby zapewnić im jak najwyższą jakość usług w dobrej atmosferze. W tym modelu współpracy możemy w pełni zaangażować się w obsługę nieruchomości, mając przy tym pewność, że środki przeznaczone na promocję oferty nam się zwrócą. Muszę podkreślić, że pośrednik nieruchomości wykonuje sumiennie swoje obowiązki, jak każda inna osoba. W ogólnym rozrachunku oprócz oczywiście satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy, liczy się również gwarancja otrzymania wynagrodzenia.

Decydując się na podpisanie z nami umowy na wyłączność, Klient zyskuje przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji i święty spokój. Warto zaznaczyć, że umowa ekskluzywna, to też pewnego rodzaju prestiż z uwagi na fakt, że naszą nieruchomością zajmuje się jeden, dedykowany doradca. Zobacz, jakie korzyści odniesiesz, decydując się na współpracę z nami:

  1. Zajmiemy się skompletowaniem dokumentów potrzebnych przeprowadzenia transakcji
  2. Przygotujemy nieruchomość do sprzedaży wykonując home-staging
  3. Zorganizujemy profesjonalną sesję zdjęciową nieruchomości
  4. Stworzymy wyczerpujący opis prezentowanej oferty
  5. Zamieścimy ofertę nieruchomości na branżowych portalach internetowych
  6. Wprowadzimy nieruchomość do systemu MLS – wymiany ofert pomiędzy agencjami
  7. Zorganizujemy dni otwarte nieruchomości
  8. Wypromujemy ofertę w social media
  9. Pomożemy w negocjacjach i ustalenia warunków transakcji

Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego bloga – w swoim domku!
Wraz z moimi gośćmi dzielę się tam wiedzą z zakresu architektury, budownictwa i sprawnej organizacji życia na co dzień.

Jaką formę wynagrodzenia stosujemy w Prezentujemy Nieruchomości?

Inną kwestią jest forma rozliczenia finansowego po przeprowadzeniu transakcji. Powszechnie stosowany jest model, w którym pośrednik nieruchomości pobiera wynagrodzenie zarówno od strony sprzedającej, jak również kupującej. Ja uważam, że jest to błędne rozwiązanie, ponieważ wtedy de facto nie wiadomo, kogo interesy są zabezpieczone. W Prezentujemy Nieruchomości działamy inaczej – reprezentujemy wyłącznie jedną stronę transakcji! Takie działanie w moim przekonaniu jest dużo bardziej właściwe i po prostu fair. Wynagrodzenie otrzymujemy od Klienta, który zleca nam wykonanie danej usługi – sprzedaży lub zakupu nieruchomości. W zamian otrzymuje od naszą pełną lojalność i zabezpieczenie swoich interesów.

Umowa otwarta czy na wyłączność – wady i zalety

Wady umowy otwartej:

  • nieruchomością zajmuje się wielu pośredników, czego skutkiem jest chaos informacyjny i brak odpowiedzialności za efekty promocji,
  • biura nieruchomości nie mogą inwestować w pozycjonowanie ogłoszenia nieruchomości na portalach branżowych,
  • budowanie niekorzystnego obrazu i historii ogłoszenia, co może przyczynić się do braku zainteresowania,
  • klienci widząc kilka ogłoszeń tej samej nieruchomości nie wiedzą, kto jest osobą decyzyjną i z kim mają się kontaktować,
  • często pojawiają się przypadkowi klienci, którym nie zależy na dokonaniu transakcji,

Zalety umowy na wyłączność:

  • tylko jeden dedykowany doradca nieruchomości jest odpowiedzialny za pełną obsługę transakcji,
  • zainwestowanie przez biuro nieruchomości środków w pozycjonowanie oferty na portalach branżowych,
  • organizacja strategii marketingowej ogłoszenia,
  • budowanie pozytywnego wizerunku nieruchomości oraz jej właściciela
  • jedna profesjonalnie przygotowana oferta nieruchomości,
  • większa kontrola nad liczbą prezentacji nieruchomości potencjalnym Klientom

Umowa na wyłączność – podsumowanie

Jestem przekonany, że po przeczytaniu tego artykułu znasz już odpowiedź na pytanie – umowa otwarta czy na wyłączność? Przytoczone argumentu moim zdaniem jednoznacznie wskazują, że jedynym słusznym rodzajem umowy jest wyłączność! Korzyści, jakie otrzymuje klient przy tej formie współpracy są o wiele większe niż pozorne oszczędności wynikające z umowy otwartej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że umowy ekskluzywne są powszechnym rozwiązaniem w krajach zachodu, gdzie kultura obrotu nieruchomościami jest dużo bardziej rozwinięta. Wierzę, że w najbliższej przyszłości taka forma umowy i jednocześnie zaufania do pracy pośrednika będzie standardem także u nas!

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu chcesz sprzedać lub kupić nieruchomość w oparciu, o zawarcie z nami ekskluzywnej umowy, to serdecznie zapraszam Cię do kontaktu!

Z przyjemnością porozmawiam o Twoich planach i oczekiwaniach związanych z nieruchomościami.